środa, 24 lutego 2016

BADANIE NOWORODKA PO PORODZIE

   Gdy noworodek przychodzi na świat, od razu korzysta z całego pakietu zagwarantowanych usług medycznych. Jeżeli okoliczności sprzyjają, wówczas niezbędne jest ułożenie niemowlaka na brzuchu mamy. Kontakt "skóra do skóry" pozwala poczuć się noworodkowi bezpiecznie w nowym świecie. Pierwsze badanie twojego noworodka będzie miało miejsce już w szpitalu na sali porodowej. 



To w tym miejscu lekarze wykonują następujące czynności:

- osuszenie i odśluzowanie, czyli oczyszczają drogi oddechowe dziecka za pomocą gumowej gruszki,  

- zaciskają kleszczami i odcinają pępowinę, kikut pępowiny jest dezynfekowany maścią antybiotykową lub innym preparatem stosowanym w danym szpitalu, po czym jest zaciskany z reguły na 24 godziny klipsem,

-ocenią dziecko w pierwszej minucie po urodzeniu według testu Apgar . Dzieci które uzyskają według tej skali od 7 do 10 punktów urodziły się w dobrym i bardzo dobrym stanie.Te, które uzyskały od 4 do 6 punktów skali, są w średnim stanie i mogą wymagać pewnych zabiegów reanimacyjnych. Noworodki, które zostały ocenione na mniej niż cztery punkty są w bardzo złym stanie i wymagają natychmiastowej działania w celu ratowania ich życia,

- zakropią oczy azotanem srebra lub posmarują maścią antybiotykową, aby nie dopuścić do infekcji wywołanej gonokokiem lub chlamydią,

- ocenią wygląd zewnętrzny dziecka ilość palców u rąk i u nóg,

- zarejestrują możliwość lub brak możliwości oddawaniu moczu i kału,

- podadzą witaminę K w zastrzyku, aby podnieść krzepliwość krwi,

- ważą dziecko, masa ciała noworodka urodzonego w terminie porodu szacuje się pomiędzy 2800 g do 4000 g przeciętnie 3500 g,

- zmierzą długość noworodka, która wynosi pomiędzy 46-55 cm,

- zmierzą obwód głowy z reguły waha się on od 33 do 37 cm,

- pobiorą krew z pięty dziecka i wykonają badanie w kierunku fenyloketonurii i niedoczynności tarczycy lub inne testy metaboliczne.

   Zanim twoje dziecko opuści salę porodową zostaną mu założone opaski identyfikacyjne. W moim przypadku dziecko zostało oznaczone dwoma opaskami. Jedną niemowlę posiadało na rączce, natomiast drugą na dolnej części nóżki. Sądzę, że taka praktyka była przyjęta na wypadek, gdyby jedna opaska opuściłaby swoje miejsce docelowe. 
Na opasce umieszcza się nazwisko dziecka oraz określa się płeć, wskazując  imię matki, dokładna datę i godzinę porodu. Zgodność danych umieszczonych na opasce okazuje się do weryfikacji matce niemowlaka. 

     W trakcie pobytu w szpitalu dziecko jest obserwowane przez pediatrę. W każdej dobie sprawdzana jest masa ciała niemowlaka, która z reguły spada w stosunku do masy urodzeniowej o 10%. 
Jest to zjawisko normalne i prawie wszystkie noworodki tracą wagę przez pierwsze pięć dni swojego życia. Spadek masy ciała wyrównuje się i około tygodnia po urodzeniu wykazuje tendencje zwyżkową. 
   
   Sprawdzany jest obwód głowy, który może się powiększyć gdy ewentualne wgłębienia i nierówności po porodzie zaczną się wyrównywać. Ponadto lekarz odsłucha serce i płuca. Zbada wewnętrzne organy przez badanie powłok brzusznych takie jak nerki, wątroba i śledziona
Zbada odruchy noworodka. Sprawdzi bioderka pod względem ewentualnych zwichnięć oraz ułożenie stóp dziecka. Obejrzy ręce, dłonie, genitalia i kikut pępowiny.  
   W drugiej dobie życia mój noworodek przeszedł przesiewowe badanie słuchu noworodków. Zostało ono wykonane bardzo nieinwazyjnie za pomocą urządzenia. 
W tym czasie wynik tego badania był pozytywny, jednak należy pamiętać, iż rodzic musi obserwować dziecko pod tym kątem, gdyż czynniki uszkodzenia słuchu mogą pojawić się w późniejszym okresie życia dziecka. 
Należy uważnie obserwować reakcja słuchowe i rozwój mowy, w szczególności to jak dziecko reaguje na dźwięk grzechotki i innych przedmiotów.  

    Po narodzinach noworodek zostaje zaszczepiony przeciw WZW typu B oraz przeciw gruźlicy BCG.  Przeprowadzone badania w zakresie słuchu, poboru krwi z pięty, a także dokonanie szczepienia noworodka wymagały wyrażenia przeze mnie zgody na ich dokonanie. Zgodę ta wyrażałam na piśmie w przekazanym przez pediatrę oświadczeniu.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz