niedziela, 31 stycznia 2016

IMPLANT ANTYKONCEPCYJNY PO CIĄŻY

      

 

     Implant antykoncepcyjny jest doskonałą propozycją dla kobiet, u których występuje szereg przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji doustnej. 
To idealny wariant antykoncepcji dla kobiet, będących w okresie poporodowym, a w szczególności matek karmiących piersią. Jest to bowiem okres, w którym macica ulega ciągłemu obkurczeniu. 
Dlatego antykoncepcja w postaci implantu jest w tym czasie bezpieczniejsza od wkładki, która niesie za sobą ryzyko przemieszczenia i przebicia macicy.    
        Implant antykoncepcyjny w swoim składzie zawiera etonogestrel, czyli syntetyczny hormon żeński podobny do progesteronu. Należy zaznaczyć, iż substancja czynna przenika w niewielkich ilościach do mleka matki. Nie ograniczając wydzielania mleka i jego jakości.

         Działanie implantu polega na uwalnianiu do krwiobiegu jego niewielkiej ilości. Implant zbudowany jest z etylenu i octanu winylu kopolimeru, czyli plastiku, który nie ulega procesom degradacji w organizmie.
W swej budowie zawiera także nie wielką ilość baru siarczanu, co sprawia że jest widoczny podczas prześwietlenia rentgenowskiego.
       Działanie substancji etonogestrel zapobiega uwalnianiu komórki jajowej z jajnika, a także powoduje zmiany w śluzie szyjkowym macicy.  Implant ma postać elastycznego pręcika o długości 4 cm i średnicy 2 mm- przypominającego  zapałkę.
Implant antykoncepcyjny może być stosowany u kobiet z żylakami kończyn dolnych, palących czy też z nadwagą. Także u kobiet, które nie mogą przyjmować estrogenów.  Termin działania implantu wynosi 3 lata

       Przed założeniem implantu lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne wraz z badaniem usg, w celu wykluczenia pojawienia się przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji w tej formie.  
Z reguły implant zakładany jest pomiędzy 1 a 5 dniem cyklu miesiączkowego. 
      W moim przypadku był on założony miesiąc po cesarskim cięciu. Bez znaczenia był, wówczas cykl miesiączkowy, gdyż cykl ten u mnie nie występował. Byłam świeżo upieczoną matką karmiącą.

      Rozpoczynając aplikowanie implantu, lekarz w pierwszej kolejności zdezynfekował powierzchnię mojego ramienia. Implant jest zakładany bezpośrednio pod skórę w wewnętrzną stronę ramienia. 
Ramię wybierane jest ze względem na nasze silniejsze preferencje w zakresie praworęczności lub leworęczności.
      Następnie lekarz znieczula miejscowo okolicę wprowadzenia implantu. Znieczulenie podawane jest w formie zastrzyku. Po podaniu lekarz lekko przyciska miejsce wkucia, w celu rozprowadzenia środka znieczulającego. Moment oczekiwania na działanie znieczulenia. Po czym za pomocą specjalnego jednorazowego aplikatora zakładany jest implantPrzez naciągnięcie dźwigni aplikatora lekarz umieszcza implant pod skórą w obszarze znieczulonym. Realizacja zabiegu kończy się na założeniu opatrunku. 
 Zabieg trwa około 4-5 minut i dzięki znieczuleniu jest bezbolesny. 
       Koszt założenia implantu wynosi od 1000- 1200 zł. Nie jest to mało, ale implant jest na 3 lata, więc w ostatecznym rozrachunku wychodzi taniej niż tabletki i wizyty, przez ten cały okres czasu. 
Ponadto ten sposób antykoncepcji jest bardzo wygodny, gdyż o tabletce zawsze można zapomnieć, a tutaj nie ma takich obaw.  Środek ten zachowuje całodobowo swą skuteczność.

       Po założeniu implantu na ramieniu robi się zaczerwienienie, jak po uderzeniu. Później krwisty siniak, który po dwóch tygodniach przybiera barwę żółtą i zaczyna intensywnie zanikać.
Krwawienia miesiączkowe mogą ulec zmianom, albo nie występować w ogóle. Mogą występować nieregularnie lub rzadziej. Jeżeli występują sporadycznie, wówczas obniżają się również koszty ponoszone na zakup tamponów lub podpasek. W tym przypadku implant może być sposobem na pozbycie się bolesnych i długotrwałych miesiączek.  
        Gdy krwawienia mają postać niekończącej się opowieści, wówczas należy od razu udać się do lekarza, by ten przepisał tabletki na ich uregulowanie i wstrzymanie.

        Każda pacjentka otrzymuje Kartę użytkownika implantu. Karta zawiera imię i nazwisko pacjentki, datę założenia implantu, numer serii oraz przewidywana datę usunięcia. Krata również określa miejsce, w którym implant został założony. Wskazuje ramie lewe lub prawe.   
Kolejną rzeczą, z której byłam zadowolona z działania implantu była moja cera - wyraźnie mi się poprawiła, włosy nie wypadały, a na wadze straciłam ładnych parę kilogramów, co też zaliczam na plus.
 Odczuwałam przypływ energii.
   
      Jestem posiadaczka implantu od roku.U mnie tak naprawdę nie było żadnych minusów. Jednak jest to lek i każdy organizm może zareagować na niego w sposób indywidualny. 
 Z implantem jest tak, jak z każdym innym rodzajem antykoncepcji. Po prostu trzeba spróbować. 
    Zanim zdecydujemy się na tą metodę antykoncepcji możemy przetestować reakcje organizmu na progestagen biorąc zastrzyk Depo-Provera w dwóch dawkach czyli przez pół roku. 
    W każdym czasie można zaprzestać stosowania implantu podskórnego poprzez jego usunięcie. Wyeliminowanie implanta z ramienia odbywa się przez nacięcie skóry skalpelem, po czym jego wyciągnięcie pincetą i zszycie miejsca nacięcia.Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym. Jednak jest to uregulowane przyjętą praktyką lekarską, bowiem mój następny implant ma zostać wszczepiony bez konieczności usuwania pierwszego implanta, którego funkcja już wygasła.  

Podsumowując, dla mnie implant to wybawienie i  najlepszy sposób antykoncepcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz